Dodana: 9 czerwiec 2006 06:45

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 06:45

Wieczór Podlaski

8 czerwca, w ramach kampanii „CZAS na PODLASKIE” w Przedstawicielstwie RP przy UE odbył się „Wieczór Podlaski”.

Wieczór Podlaski stanowił podsumowanie podlaskiej obecności w Brukseli. Był też doskonałą okazją do kuluarowych rozmów, podczas których w Belgii załatwia się wiele ważnych spraw. Takie rozmowy – w nieco swobodniejszej – niż przy stole konferencyjnym atmosferze pozawalają na nawiązanie wartościowych znajomości i zabieganie o interesy. Wieczór Podlaski był także okazją do pokazania wielokulturowości naszego regionu.


Gospodarzami „Podlaskiego Wieczoru” byli: w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego – przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki oraz Marek Grela – ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Wieczór uroczyście otworzyli Zbigniew Krzywicki – Przewodniczący Sejmiku Województwa oraz Ambasador Marek Grela.

W wieczornym spotkaniu uczestniczyli między innymi eurodeputowani, przedstawiciele polskich regionów, zagranicznych regionów partnerskich, z którymi Podlaskie ściśle współpracuje, członków organizacji Peryferyjnych Regionów Morza Bałtyckiego (CPMR), Komitetu Społeczno – Ekonomicznego, Polskiej Organizacji Informacji Turystycznej, Stowarzyszenia Małych – Średnich Przedsiębiorstw w Brukseli, pracownicy polskiej ambasady i konsulatu, Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Regionów (CoR), dziennikarze polskich mediów akredytowanych w Brukseli, przedstawiciele polonii oraz podlascy przedsiębiorcy uczestniczący w Wielobranżowej Misji Gospodarczej do Belgii - w sumie prawie 200 osób. 

- Witam Państwa na uroczystości zorganizowanej przez region Podlaski. Bardzo cieszę się z obecności Podlaskiego w Brukseli. Na sali mamy też grupę biznesmenów z podlaskiego, są z nami także przedstawiciele instytucji europejskich – powiedział Ambasador Marek Grela.

- Podlaskie jest już znane w Brukseli. Ma tam swoje przedstawicielstwo - dodał.

Gości przywitPrzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki:

Szanowny Panie Ambasadorze, Panie i Panowie Europarlamentarzyści, Przedstawiciele regionów partnerskich, organizacji i stowarzyszeń działających w Brukseli, Panie i Panowie członkowie i partnerzy misji gospodarczej strony belgijskiej i strony polskiej z Podlasia, Panie i Panowie dziennikarze, Szanowni Państwo goście Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli.

Współgospodarzem dzisiejszego spotkania obok Pana Ambasadora Marka Greli jest marszałek Janusz Krzyżewski, którego wezwały dziś obowiązki samorządowe. Mam więc przyjemność wystąpić w jego i swoim imieniu.
Dzisiejsze spotkanie w tak znakomitym gronie nazwaliśmy „Wieczorem Podlaskim”. Po pierwsze dlatego, że jest wieczór... Po drugie, dlatego, że bohaterem wieczoru będzie Województwo Podlaskie, do odwiedzenia którego zapraszamy serdecznie już teraz. W wycieczce po województwie pomoże nam Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, które zaprezentuje najwspanialsze regionalne smaki w aranżacji podlaskiej chaty z akcentami zwyczajów ludowych oraz zespół „Czeremszyna” i folkowa muzyka nawiązująca do wielokulturowości Województwa Podlaskiego. Spodziewam się, że będzie to także sposobność do kuluarowych spotkań i rozmów w węższym gronie i w bardziej swobodnym nastroju.

Ale wcześniej słów kilka o regionie i jego specyfice.

Województwo Podlaskie to najbardziej zróżnicowany pod względem narodowościowym i wyznaniowym region w Polsce. Oprócz Polaków mieszkają tu między innymi: Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Cyganie, Żydzi i Tatarzy-potomkowie Tatarów z Wielkiej Ordy Krymskiej sprowadzeni przez polskich królów, jako wojska najemne.

Rozsiane po całym Podlasiu świątynie katolickie, okazałe cerkwie i cerkiewki, synagogi, meczety sprawiają, że podróż po regionie jest niezwykłą przygodą fizyczna i duchową.
Przyroda utrzymana w nienaruszonym stanie stanowi największe bogactwo województwa Podlaskiego, nie bez powodu nazywanego Zielonymi Płucami Polski. Istnieją tu cztery parki narodowe: Biebrzański, Wigierski, Narwiański i Białowieski, będący jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Puszcze Białowieską, Knyszyńską, Augustowską, liczne parki krajobrazowe można przemierzać pieszo lub na rowerach. Są tu też setki jezior i rzek, o których wiedzą amatorzy spływów kajakowych. Mocnych wrażeń i wspaniałych widoków z pewnością nie zabraknie na Czarnej Hańczy, Rospudzie, Biebrzy, Narwi i Kanale Augustowskim – unikatowym w skali europejskiej dziele budownictwa wodnego.


Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przygotował stół regionalny, na którym znalazły się takie podlaskie specjały jak kartacze, pierogi, sękacze, wędliny, smalec, ogórki kiszone czy piwo jałowcowe. Potrawy przygotowało Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka z Ciechanowca. Goście wieczoru podlaskiego mogli też poznać produkty regionalne nagrodzone w konkursie Podlaska Marka Roku 2004 i 2005 w kategorii Smak.


- Macie oryginalną kuchnię i przyrodę i to powinno stać się atutem waszego regionu - powiedziała po prezentacji przedstawicielka Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął udział słynny polski tenor Marek Torzewski, na stałe mieszkający w Belgii. Powiedział, że nasz region jest mu szczególnie bliski, bo jego żona Barbara jest białostoczanką.






Kampania informacyjno- promocyjna „CZAS NA PODLASKIE” zainaugurowana została podczas Gali „Podlaska Marka Roku” w Operze i Filharmonii Podlaskiej” 18 marca 2006.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook